Parohia Matesti

Martie

*Astazi 13 martie 2011 am primit in parohie vizita parintelui protopop Stefan Visan. Cu aceasta ocazie ne-a fost schimbat Sfantul Antimis vechi cu cel nou in care este precizat ridicarea Episcopiei Buzaului si Vrancei la rang de Arhiepiscopie .
Sfantul Antimis, este o bucata de panza avand pictata scena Pogorarii Mantuitorului in mormant, si poarta semnatura Inalt Prea Sfintiei Sale Epifanie, Arhiepiscopul locului, precum si stampila Arhiepiscopiei.

El este folosit spre a se savarsi Sfanta Liturghie, fiind situat pe Sfanta Masa. Fara antimis un preot nu poate savarsi Sf Liturghie.

*In data de 18 martie 2011 incepand cu orele 15:00, s-a savarsit Taina Sf Maslu in biserica parohiei noastre, la care au participat preoti din parohiile:Potoceni, Sapoca, Cernatesti, Valea Putului, Zarnesti Slanic si Aldeni.

You are viewing the text version of this site.

Need help? check the requirements page.

Get Flash Player